Avanos “Avrupa Seramik Rotası” na dâhil oldu

Kültürel rotalardan biri olan Seramik Rotası özellikle seramik, çömlekçilik alanlarını kapsamaktadır.

Gerek Kapadokya gerekse ülke turizmi adına oldukça önemli olan Seramik Rotası başvurusunun kabul edilmesi, bölge çömlekçiliği ve seramik sanatı açısından önemli bir anlam taşımaktadır. Başvurusu AHİKA tarafından koordine edilen ve Avanos Belediyesinin başvuru sahibi olduğu “Avrupa Seramik Rotası” aracılığıyla Avanos’un aynı konuda başarılı, ortak tarihi ve kültürel değere sahip olan Avrupa’daki diğer destinasyonlarla birbirlerine bağlanması söz konusu olacağından, ortak projeler, akademik ve kültürel çalışmalar için önemli bir fırsat sunmaktadır. Avanos’un rotaya kabul edilmesiyle bağlantılı konularla ilgilenen turist ve yatırımcıların bölge hakkında daha fazla bilgi sahibi olması sağlanacaktır. Bunun dışında bir turizm rotası olarak değerlendirilen Avanos, ziyaretçi ve seyahat firmalarının daha fazla ilgisini çekebilecektir.

Rotalara üye olan destinasyonların marka ve imajının kuvvetlendirilmesine de önemli katkı sunduğundan Avanos’la birlikte Kapadokya’nın da imajı için artı bir değer oluşturacaktır. Seramik rotası özelinde bu alana ilgi duyan başta turistler olmak üzere, sanatçılar, bilim adamları, arkeologlar vb. insanlar için bilinen bir mekân olma fırsatı elde edilecek kazanımlardan biridir. Ayrıca Avanos çömlekçiliği ve seramik sanatçılığı, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları nezdinde oluşturulan web sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında da yayımlanarak tanıtıma önemli katkı sunulacaktır. Seramik Rotası’nın Türkiye’deki ilk ve tek üyesi İznik Vakfı olurken Avanos ilçesi de bu rotaya dâhil olarak hem ülke hem de Kapadokya bölgesinin marka değerine önemli bir katkı sunmuştur.

Avrupa Konseyi Kültür Rotaları programı 1987 yılında, geçmiş ve günümüzü birleştirebilmek, Avrupa ülkelerinin ortak miraslarını ortaya çıkarmak ve değerli kılmak, sahip olunan kültür ve değerler hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla Avrupa Konseyi (Demokrasi Genel Müdürlüğü) tarafından oluşturulan ve Santiago de Compstela Deklarasyonu ile başlatılmış önemli bir iş birliği organizasyonudur. Bu kapsamda Seramik Rotasının da içinde bulunduğu otuz sekiz farklı kültür rotası oluşturulmuş olup bu rotalarda yer alan destinasyonlarda ziyaretçilerin daha fazla vakit geçirmesi, yerel kültür hakkında bilgi sahibi olması ve kültürel saygınlığının artmasını sağlayan yaratıcı aktiviteler ve projeler yürütülmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Avanos Ünlü Sanatçıları Agırlacak

Kapadokya’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Milyonfest Kapadokya, 23-24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde Signature Garden Avanos’ta yapılacak. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir